Just 4 you
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Parteneri
Top postatori
SweetyCory (137)
5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Vote_lcap25 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Voting_bar25 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Vote_rcap2 
PuppyFace (79)
5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Vote_lcap25 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Voting_bar25 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Vote_rcap2 
Selena (24)
5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Vote_lcap25 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Voting_bar25 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Vote_rcap2 


5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă

In jos

5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Empty 5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă

Mesaj  SweetyCory Lun Iul 05, 2010 1:51 pm

Uneori, o scânteie se poate transforma într-o mare vâlvătaie. Dar ştii cum s-o stingi sau reuşeşti doar să pui gaz pe foc? Iată ce ar trebui să eviţi într-o ceartă, ca să fiţi cât mai aproape de dulcea împăcare.

Vorbele grele

La mânie, se poate întâmpla să spui sau să faci lucruri pe care să le regreţi apoi. Jignirile şi cuvintele răutăcioase nu fac decât să alimenteze conflictul. Şi ştii cât de greu e să le „ştergi” din sufletul persoanei iubite, aşa că încearcă să le ocoleşti.

Reproşuri nenumărate

O ceartă se poate prelungi foarte mult dacă aduci în discuţie diverse reproşuri, fără legătură cu motivul de la care v-aţi luat. E ca şi cum aţi lupta pe mai multe fronturi, ceea ce va creşte tensiunea dintre voi. Aşadar, nu divagaţi de la ceartă şi rămâneţi la „mărul discordiei” din acel moment.

Lacrimi şi victimizare

Uneori, ca să pui capăt unui conflict, poţi fi tentată să baţi în retragere, să te victimizezi sau să plângi. Pe moment, dulcea împăcare te va face să te simţi bine, dar problema rămâne şi vă veţi confrunta cu ea din nou mai devreme sau mai târziu.

Gândul răzbunării

În loc de „Lasă că ţi-o plătesc eu!” aruncat ca o săgeată spre final de ceartă, încearcă să spui: „Hai să rezolvăm asta mai târziu”. Cu prima variantă îi declari război, fiind un soi de „va urma”. Şi a doua are acelaşi înţeles, dar vă veţi reîntâlni să discutaţi cu calm şi fără... arme.

Păreri preconcepute

„Să nu îndrăzneşti să...”, „Nu te mai dezvinovăţi” sau „Nu ai dreptate” sunt fraze cu încărcătură negativă, care pot să blocheze comunicarea. El va încerca să te contrazică, tu o vei ţine pe-a ta şi tot aşa... Ca să risipeşti tensiunea şi să ajungeţi la discuţii constructive, raportează cât mai mult la tine situaţia: „Îmi doresc să... ” , „Mă faci să mă simt... ” sau „Nu mi-a plăcut când...”.

5 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Rds-600-021306855 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Bep-12255025 lucruri pe care să le eviţi într-o ceartă Esy-000437165
SweetyCory
SweetyCory
Admin
Admin

Mesaje : 137
Puncte : 26458
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 27
Localizare : Bz :X

https://just4you.all-up.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum